sobota, 22 lutego 2014

Case Sodbuster Junior – kilka słów, kilka zdjęć, trochę historii.

Case Sodbuster Junior – kilka słów, kilka zdjęć, trochę historii.


Nie wszystkie informacje podane w tym tekście są zweryfikowane (starałem się pisać tak żeby było jasne co jest na pewno a co może). Jak kogoś ten tekst zainteresuje i poszuka na własną rękę, poprawi mnie, może już teraz można coś zmienić – śmiało proszę pisać !Co myślałem zanim kupiłem sobie ten nożyk ? Case - firma w 100% Amerykańska, w kraju fast foodu posiadająca rzeszę wiernych fanów - zarówno używających jak i kolekcjonujących ich noże. Jednym z produktów Casea jest właśnie Sodbuster. Wzór noża popularny za oceanem, niby prosty, zwykły, ale jakoś zawsze mnie kusił i tak jakiś czas temu udało mi się owego Sodbustera nabyć, konkretniej wersję Junior – to jest pomniejszoną. Trafił mi się nie do końca standardowy egzemplarz ale o tym później . Byłem pewien, że kupuję takiego amerykańskiego Opinela – zwykły, tani nóż używany od lat przez amerykańskich rolników na ich wielkich fermach do codziennych zadań. Ale czy na pewno jest to nóż o amerykańskich korzeniach ? 


Zacznijmy od nazwy: Sodbuster. W języku potocznym słowo to oznaczało amerykańskiego farmera który wyruszył na zachód w końcu XIX i początku XX wieku. Na początku słowo miało konotację negatywną z czasem jednak nabrało pozytywnego znaczenia. Wchodząc w temat już czysto językowy:

„The term "sodbuster" comes from the fact that the settlers who moved west had to literally bust the sod-filled ground to plant or build anything on the land. Also, because the sod was in such ample supply in the prairies, many settlers used it to build houses or other buildings out of. Because of the poor quality of the land, sodbusters were often reduced to poverty because of their inability to grow crops and raise cattle.”

Ale naprawdę...

Historia kształtu noża który dziś znany jako Sodbuster sięga końca XIX wieku i rozpoczyna się nie w USA a w Niemczech – nóż miał wtedy drewniane okładziny, w tej wersji jest naprawdę podobny do wspomnianego wyżej Opinela, miał pełnić rolę składanego noża używanego przez rzeźników, czy też składanego noża rzeźnickiego (więcej informacji podobno można znaleźć w książce - Levine's Guide to Knives and Their Values, 4th Edition). Jeden z użytkowników bladeforums podaje niemiecką nazwę jako - Schlachtmesser Zum Zulegen ale nie mogę znaleźć potwierdzenia. Podobno samo określenie - Sodbuster - przyporządkowała temu rodzajowi noża firma Case w latach 60 (tą informacje miał podać Steven Dick w artykule o Sodbusterach, w dwumiesięczniku Tactical Knives, marzec 2008)


Kilka firm produkujących Sodbustery w USA:

Queen Country Cousin – Cenowo zbliżony do Casea a produkowany z D2. 


Great Eastern Cutlery Bull NoseWork Knife, nożyk ze stali O1, dla mnie chyba najfajniejszy Sodbuster, w zależności od roku produkcji zmieniają się bicia.
Ciekawostka. Jedno z bić – Redneck Farm Tool:


Kissing Crane Sodbuster 


Bear and Son model 737
Ciekawostka - przez kilka lat był też produkowany Case Sodbuster z liner lockiem:


Kilka firm produkujących Sodbustery w Niemczech:

Friedrich Herder Abr. Sohn. Firma ta poza sprzedażą na rynek niemiecki sprzedawała również noże w Holandii, wypuszczali nawet katalogi po holendersku. Firma upadła w 1993 roku ale została zreanimowana i dziś dalej można kupić noże sygnowane tą nazwą. W Solingen było wiele fabryk, firm które produkowały swoje własne noże Herderera, ogólnie miało być ich ponad 25, w internecie ciężko mi znaleźć konkretne informacje. Więcej szczegółów podobno można znaleźć w książce Anthonego Cartera "The Sword and Knife Makers of Germany, 1850-2000, Vol I A-L"
Ciekawa strona:

http://straightrazorplace.com/srpwiki/index.php/Herder,_Friedr._Abr._Sohn_GmbH

Ponad 20'letnie Sodbustery z Friedrich Herder Abr. Sohn


Inny Herder:Obecnie produkowana wersja:Eye Brand Sodbuster:Ciekawostka, stary katalog niemiecki:Inny katalog z roku 1955:
Oczywiście firm które produkują Sodbustery jest więcej zarówno w USA jak i Niemczech (np. znany wszystkim Boker), powstają też wersje custom tych prostych nożyków.


Case Sodbuster Junior


Wróćmy na chwilę do tytułowego bohatera wątku. Mały Sodbuster ma 16cm długości z czego na głownię przypada 7cm a krawędź ma długość 6,6cm. Całość trzyma się na trzech pinach – tylni, ten od sprężyny i ten na osi. Okładki zrobione z czarnego plastiku, konstrukcja usztywniona pełnymi linersami.

To co jako pierwsze rzuca się w oczy to wykończenie głowni. Case przyzwyczaił nas do eleganckiego lustra, tymczasem w tym nożyku mamy ostry pionowy stain. Tak jak lubię – tylko się cieszyć. Drugim dużym zaskoczeniem był dla mnie szlif. Byłem pewien, że jest to szlif pełny płaski a tu niespodzianka – wklęsły !

Nożyk ma naprawdę cienką krawędź tnącą. Tnie naprawdę świetnie ale, tak jak w przypadku już wspominanego Opinela, trzeba mieć świadomość, że jest to narzędzie które służy tylko i wyłącznie do tego celu. Tu mi się nasuwa taka myśl, że kiedyś to wiedzieli – nóż ma ciąć, łopata kopać do doły, siekiera rąbać a do podważania służy łom. Dziś część firm o tym zapomniała, ale całe szczęście nie wszystkie.Warto też napisać że lekko wygięta, gruba rękojeść jest naprawdę wygodna !

Nie będę was dłużej zanudzał, nożyk leży u mnie na biurku i czasami coś przekroi, był ze mną na spacerze i zastrugał kilka kijaszków. Jeśli kiedyś zamienię sneakersy na skórzane buty , dokerkę na kapelusz to właśnie taka konstrukcja będzie moim EDC

Jeszcze zdjęcia bić:

Na koniec foto porównawcze z Vickiem Aloxem oraz małym i dużym Douk-Doukiem:Pozdrawiam
kosma

2 komentarze: