sobota, 22 lutego 2014

Wyrób Coutellerie de Laguiole oczami laika - kilka słów.

0.5 Wstęp.

W związku z odwiedzinami rodziny, niespodziewanie, na kilka dni wpadła w moje ręce najprawdziwsza francuska Laguiole ! Nie mogłem przepuścić takiej okazji i szrajbnąłem kilka słów opisu. Z tego miejsca muszę podziękować Sybirowi za jego prezentację, dzięki której chodź troszkę wiem o czym piszę (wszystkie informacje dotyczące historii, znaczenia elementów itp. pochodzą z tego wspaniałego źródła) oraz jednocześnie przeprosić Sybira za moje podejście laika, zielonego jak groszek w kwestii tego typu ostrości. Zapraszam do lektury.

1. Dane techniczne – czyli coś dla tych co lubią cyferki:

Długość całkowita: 20cm
Długość głowni: 9cm
Długość KT: 8,3cm
Stal: Sandvik 12c27
Grubość: 3mm
Waga: 74.15g


Nóż zamknięty ma długość 11cm – znaczy to iż według zwyczajowej klasyfikacji jest to wersja damska (męska = 12 cm, obecnie produkowane są również modele mające 9, 10 i 13cm długości) 

Producentem noża jest Coutellerie de Laguiole, firma która prowadzona jest przez potomków Jean’a Pierre’a Calmelsa – uważanego za twórce noży Laguiole, które są produkowane już od 1829 roku ! Oczywiście opisywany przeze mnie model to nie jest jedyny produkt firmy – na ich stronie - www.layole.com można obejrzeć inne wyroby.

Noże w tym zakładzie produkowane są ręcznie i posiadają dożywotnią gwarancję na normalne używanie. Dołączana jest do nich karta gwarancyjna (nie wiem czy trzeba ją posiadać by dokonano ewentualnej naprawy). 






Logiem firmy jest byk na którego sylwetce widnieje napis Laguiole de l'Artisan lub Laguiole Honoré Durand. Logo jest znakiem dowodzącym autentyczności noża. 

2.Rękojeść

Długa na 11cm rozpoczynająca się i kończąca wypolerowanymi na błysk bolsterami. Między nimi czerwone okładki zrobione z perłowego czerwonego akrylu. W innych wersjach można spotkać róg, różne rodzaje drewna oraz akryl we wszystkich kolorach tęczy. Występują również bolstery zrobione z mosiądzu. Okładki przymocowane są do stalowej konstrukcji sześcioma pinami, trzeba to tego dodać jeszcze 5 pinów które tworzą krzyżyk.


Właśnie – na środkowej części rękojeści piny wyraźnie tworzą kształt krzyża. Twierdzi się iż pasterze wbijali w coś swoją laguiole i modlili się do małego krzyżyka. Według innej wersji piny „reprezentują poszczególne gminy regionu” bądź jest to „forma podpisu twórcy” 


Kilka zdań warto poświęcić sprężynie zamontowanej w tym nożyku. Na całej długości jest ona zdobiona motywem hmmm falowo-roślinnym.


Sprężyna zakończona jest ozdobną pszczółką – która bywa zwana muchą (Źródło podaje że możemy natknąć się na zwieńczenia w różnych kształtach, element ten występuje w tym nożu od I polowy XX wieku.)


Ciekawą rzeczą jest konstrukcja slip jointa. Jest to bowiem coś pomiędzy sprężyną z np. Victorinoxów a blokadą znaną jako Back Lock. Na sprężynie jest wypustka która wchodzi w dołek w głowi jak w BL przy czym ścianki są pochylone co umożliwia zamknięcie noża. Jako iż opis ten nawet dla mnie jest niejasny niżej zdjęcie i rysunek. 





3. Głownia

Głownia ma bardzo charakterystyczny kształt. Według tego co napisał Sybir nawiązuje ona do kształtu głowni jagatanu. Z jednej strony na głowni wybite jest logo oraz napis L.A.G FRANCE.


Z drugiej strony wybite jest oznaczenie stali z której zrobiona jest głownia.


4. Zakończenie

Nożyka nie używałem więc to tyle z mojej strony. 

Bibliografia:

-Szymański Marek „Sybir”; FRANCUSKIE NOŻE REGIONALNE historia, rodzaje, ciekawostki; Warszawa, Ogólnopolski Zlot Grupy Knives.pl; 20.10.2012
-www.layole.com

Pozdrawiam
kosma

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz