niedziela, 2 listopada 2014

Buck - historia firmy, kilka słów o modelu 110

Historia firmy Buck


Przy logo firmy Buck znajduje się rok - 1902. Skąd taka data? Otóż urodzony 1889 roku Hoyt Buck jako dziesięciolatek rozpoczął terminowanie u kowala w Kansas, a po trzech latach, w owym 1902 roku, miał ulepszyć metodę obróbki cieplnej metalu, tak by narzędzia dłużej pozostawały ostre. W 1907 roku Hoyt opuścił Kansas i przeniósł się na Północno-Zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Tam założył rodzinę, pracował mi.n. w tartaku, był pastorem. Do wykonywania noży powrócił dopiero podczas trwania II wojny światowej, w 1942 roku. Wedle informacji z materiałów źródłowych, rząd USA poprosił obywateli o przekazywanie noży z głownią stałą na rzecz armii, ze względu na braki w zaopatrzeniu. Buck nie posiadał noży, ale umiał je robić. Otworzył więc w piwnicy kościoła mały warsztat, i rozpoczął produkcje dla wojska.

Hoyt Buck http://www.buckknives.com/about/history/
Noże wytwarzane przez Hoyta były bardzo wysokiej jakości - wiele osób chciało je nabyć, popyt wyprzedził podaż. Po wojnie wraz z rodziną Hoyt przeniósł się do San Diego, gdzie wraz z synem w 1947 roku otworzył firmę "H.H. Buck & Son''. Noże wytwarzane były ręcznie, przez co ich ceny były wyższe od cen innych noży dostępnych na rynku. Hoyt Buck zmarł w 1949 roku. Al Buck dalej zajmował się wytwarzaniem noży, w prowadzeniu biznesu pomagała mu żona Ida oraz syn Charles "Chuck" Buck. Mimo starań Ala, firma miała kłopoty finansowe, w końcówce lat 50 niemal nie upadła. W 1961 roku udało się pozyskać inwestorów, firma stałą się spółką akcyjną i zaczęła produkować noże na dużo większą skalę. Powstało Buck Knives Inc. Firma wprowadziła na rynek nóż z głownią stałą ze stali nierdzewnej, ze względu an wysoką jakość był on jednak droższy od noży konkurencji. Al Buck przeprowadził precedensową w branży, ogólnokrajową akcję promocyjną, dał gwarancje sprzedawcom, że będą mogli zwrócić towar, który się nie sprzedał. Ponadto jako pierwszy w branży dał dożywotnią gwarancję na swoje produkty.

Al Buck http://www.buckknives.com/about/the-people-behind-buck/

Mimo tych wysiłków firma nie radziła sobie najlepiej aż do 1964 roku, kiedy to wprowadziła na rynek model 110. Nóż ten odniósł wielki sukces, firma przestała nadążać z zamówieniami. Do roku 1980 kilkakrotnie zmieniała siedzibę, wprowadziła system zmianowy i ulepszyła proces produkcji - wszystko po to, by nadążyć z produkcją noży.

Buck 110 http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/1152569-110-version-3-data-needed

W roku 1979 Al Buck przestał być prezesem firmy - zastąpił go jego syn Chuck.

Chuck Buck http://www.buckknives.com/about/the-people-behind-buck/
Na początku lat 80 z w związku z recesją firma obniżyła zatrudnienie, ale w tym samym roku znalazła również nowych dystrybutorów - podpisano kontrakt z siecią Kmart. Po ciężkim początku lat 80 w roku 1985 Buck wprowadza kolejną nowość, która odniosła sukces - nóż BuckMaster.

Buck Master http://www.buck-184.com/

Nóż ten został wprowadzony na rynek przy współpracy z Phrobis firmą Charlesa Finna. Buck Knives jako podwykonawca realizowało również inny projekt z Finnem - bagnet M9. Buck dostarczył 300.000 sztuk noży armii Stanów Zjednoczonych.

Bagnet M9 http://www.m9bayonet.com/buck-phrobis-m9.html

Na początku lat 90 Buck rozpoczął współpracę z jedną z najbardziej znanych na świecie firm produkujących scyzoryki - Wengerem. Powstała seria SwissBuck (noże dla Bucka Wenger produkował w latach 1991-1998).

http://www.sakwiki.com/tiki-index.php?page=SwissBuck+Globetrotter

http://www.sakwiki.com/tiki-index.php?page=SwissBuck+Globetrotter

W 1994 roku firma wprowadziła na rynek serię CrossLock, jeden z noży otrzymał nagrodę noża roku Blade Magazine (Knife of the Year).

Buck CrossLock


W 1991 roku umarł Al Buck. Mimo różnych propozycji rodzina Bucków zachowała firmę w swoich rękach. Charles przygotowywał swojego cyna C.J.'a do zostania szefem firmy, przejął on posadę ojca w 1999 roku. Od lat 50 do 2010 roku nad procesem obróbki cieplnej w firmie czuwał Paul Bos.  Dziś firma mieści się w Post Falls, Idaho.

CJ Buck
Paul Bos

Buck 110


Model 110 został wprowadzony do produkcji w 1964 roku. Prace nad nożem miały trać dwa lata - brali w nich udział Al Buck wraz z synek C.J.'em oraz Guyem Hoosierem. Do roku 1981 nóż robiono ze stali 440c, między 1981 a 1992 rokiem była to 425m, po roku 1993 420hc. Przez lata zmieniano sposoby produkcji noża, kosmetycznym zmianom uległ też projekt.

Moja wideo prezentacja:


Na tangu poza firmą, modelem, miejscem produkcji znaleźć można lekko zakamuflowany rok produkcji.

W latach 1974-1980 wybijano po jednej kropce prze i po nazwie modelu np.     .110.
W roku 1980 wybijano dwie kropki po nazwie modelu np.     110..
W latach 1981-1986 wybijano po dwie kropki po każdej stronie np.     ..110..

Od roku 1986 zaczęto wybijać symbole dla każdego roku: Do dziś sprzedano ponad 15 milionów sztuk tego scyzoryka. Można zaryzykować stwierdzenie iż jest to najpopularniejszy i najczęściej podrabiany model noża składanego na świecie.Przed kupnem legendarnego Bucka wzbraniałem się długo. To naprawdę duży nóż wagi ekstra ciężkiej. Do tego niezbyt urodziwy. W końcu jednak potwora znalazła swojego amatora. Na zlotowym stoisku kfadratowego leżały 4 Bucki 110. Jeden odpadł ze względu na grawer imienia dawnego właściciela - napis "Dan" na bolsterze nie wyglądał zachęcająco. Drugi ze względu na wersję - nacięcia pod place. Zostały dwa. Wybrałem tego którego nie chciał nikt inny - najbardziej poobijany, sprężyna słaba na tyle, że nie wciągała lekko otwartej głowni, szczerbata kt. To co od zawsze mnie do Bucka 110 zniechęcało najbardziej to drewno - polakierowana tania, ciemna, klepka parkietowa. Przepraszam wszystkich fanów modelu, ale to dla mnie wygląda. A to brzydkie kaczątko ze stoiska prostokąta miało rękojeść oprawioną w piękne, ciemne drewno nie tam żaden kawałek podłogi. Nóż odpłacił mi się z nawiązką - po wyczyszczeniu i przesmarowaniu okazało się, że chodzi wcale nieźle. A prezentuje się pięknie. Często gęsto można przeczytać w tekstach o rozmaitych nożach, że mają one klimat, ducha, coś specjalnego. Ja raczej tak nie piszę, nóż jest nóż. Ale w tym wypadku to powiem - mój egzemplarz był używany, pewnie nawet trochę nadużywany. Nie jest idealny i do idealnego stanu go doprowadzać nie zamierzam. Ale ma klimat skubaniec, jak żaden inny. Mam w kolekcji noże kilka razy starsze, droższe, takie za którymi musiałem się długo uganiać. Ale jedyny, albo jeden z niewielu nóż z duszą to właśnie Buck 110.

Mój egzemplarz jest z roku 1989 (25 lat produkcji), w tym roku natomiast przypada 50'lecie produkcji tego noża:

Buck 110 - 50 lat produkcji modelu. http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/1137107-50th-Aniversary-110-now-available
Nie daje mi spokoju jedna kwestia - popularność tego noża. Jest on wykonany naprawdę dokładnie, objęty jest dożywotnią gwarancją, fałszywka sprawia, że ma lekko awanturniczy charakter. Ale poprzez mosiężną rękojeść waży ponad 200 gram. DWIEŚCIE GRAM. Noszenie go na co dzień - ja sobie tego nie wyobrażam. Ale może właśnie o tą wagę i wielkość chodzi? Być może wielu osobom to się podoba bo czują, że mają w ręku kawał narzędzia a nie lekką wydmuszkę? Wypadało by również napisać coś o używaniu. Trochę się nim pobawiłem, pociąłem butelki, zrobiłem śniadanie, naostrzyłem patyk. Poużywałem i pewnie jeszcze trochę poużywam. Ale kupiłem go po to żeby cieszył oko, więc niech cieszy :)


Bibliografia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bagnet_M9
http://www.sakwiki.com/tiki-index.php?page=SwissBuck+Knife+List
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/875702-Buck-s-crosslock
http://en.wikipedia.org/wiki/Buck_Knives
http://www.buckknives.com/about/history/
http://www.ebay.com/gds/Buck-Knives-Vintage-or-New-Check-the-Tang-/10000000001624297/g.html
http://www.adventure-journal.com/2013/06/made-in-america-buck-knives-110-folding-hunter/
http://www.fundinguniverse.com/company-histories/buck-knives-inc-history/
http://forum.knives.pl/index.php?topic=160179.0
http://www.buckknives.com/about/the-people-behind-buck/
http://www.buck-184.com/

4 komentarze:

 1. Dobrze napisane/pokazane/opowiedziane o dobrym nożu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kupilem 110-tke nowa z pudelkiem i pokrowcem made in mexico, na ostrzu wybite: Buck USA i kowadlo z cyfra 50. Jak odczytac rok orodukcji tego egz? Cyfra 50 jest wewnatrz kowadla.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie jest to egzemplarz wydany w zeszłym roku na 50 lecie? Zobacz, w tekście jest zdjęcie takiego egzemplarza.

   Usuń