wtorek, 3 lutego 2015

Higonokami - historia, opis wideo
Opis wideo:


Historia Higonokami, albo właściwie Higo no Kami miała rozpocząć się w 1894 roku (lub 1896, w źródłach pojawiają się dwie daty) kiedy to Tasaburo Shigematsu przywiózł nóż podobny do Higonokami z Higo, dziś Kumamoto (wyspa Kyushu) do kowala Teji Murakami z Miki (prefektura Kyoto) i poprosił go by ten zrobił mu podobny nóż. Murakami miał ulepszyć konstrukcję - dodał do głowni element, który zabezpiecza ją przed zamknięciem. Inna wersja historii podaje, że kowalem tym był Shigeji Nagao. Ciężko jest powiedzieć, który z kowali odegrał kluczową rolę, zapewne można przyjąć iż zarówno Murakami jak i Nagao są tymi, którzy zaczęli wytwarzać Higonokami jakie znamy dziś.Historia tego noża jest nierozerwalnie związana z historią Japonii. 28 marca 1876, w związku z polityką modernizacji kraju, ogłoszono edykt Haitō-rei zakazujący samurajom noszenia broni. Po Buncie Satsumy zakończonym Bitwa pod Shiroyamą (24 września 1877), w której to broniąc starego porządku kilkuset samurajów stanęło do straceńczej walki z 30 000 armią rządową, zakończył się"czas samurajów". W związku z tymi wydarzeniami japońscy kowale zaczęli tracić swoje źródło utrzymania, część z nich miała osiedlić się w Miki i skupić się na wytwarzaniu innych przedmiotów np. noży.

Przedstawienie  Bitwy pod Shiroyamą (do wydarzeń tych luźno nawiązuje film Ostatni Samuraj):
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/ShiroyamaBattle.jpg
Higonokami jako nóż praktyczny, prosty i tani szybko znalazł wielu nabywców - używany był przez robotników, czy chłopców w szkołach jako np. narzędzie do ostrzenia ołówków. W 1899 roku miał powstać cech nożowniczy (data nie jest pewna, podaje ją tylko jedno źródło), jego członkowie w 1907 roku opatentowali swój wytwór, do dziś tylko członkowie gildii z Miki mogą posługiwać się nazwą Higonokami.


Historia sprawiła iż Higonokami zyskało wielką popularność, by po 60 latach niemal doprowadzić do jego zniknięcia. 12 października 1960 roku 17'letni Otoya Yamaguchi za pomocą wakizashi zamordował przemawiającego na wizji przewodniczącego Socjalistycznej Partii Japonii Inejirō Asanuma. Wydarzenie to zostało uwiecznione na zdjęciu przez Yasushi Nagao, autor w tym samym roku wygrał World Press Photo, w 1961r. zdobył Nagrodę Pulitzera - za zdjęcie przedstawiające opisane morderstwo.

Zdjęcie Yasushi Nagao:
http://fotoblogia.pl/2844,smierc-cierpienie-i-krzyk-czyli-przenikliwe-fotografie-world-press-photo-cz-1-galeria

Po tych wydarzeniach w Japonii wprowadzono restrykcje dotyczące noszenia noży, co niemal doprowadziło do zniknięcia Higonokami.

Dziś na świecie żyje jeden człowiek, ostatni członek cechu z Miki, który może posługiwać się nazwą Higonokami - jest nim Motosuke Nagao, którego przodkowie również wykonywali te noże. Podobno nie ma nikogo, kto mógł by przejąć po nim ten fach.

Motosuke Nagao przy pracy:
http://lapassiondescouteaux.fr/scies-et-outils-japonais/231-bannou-motosuke-nagao.html
Jednak istnieje jeszcze jeden człowiek wytwarzający Higonokami. A w zasadzie Higonaifu. Jest nim Miyamoto Seisakusho, twórca, który w talach 60 XX wieku opuścił cech nożowników z Miki. Noże Seisakusho łatwo rozpoznać, są one pakowane we fioletowe kartoniki, a na ich okładzinach wybijany jest samuraj, właściwie ronin - Musashi Miyamoto. Był on twórcą szkoły walki dwoma broniami na raz: kataną i wakizashi. Miyamoto miał stoczyć swój pierwszy pojedynek w wieku 13 lat, do końca życia miał stoczyć ponad 60 walk i żadnej z nich nie przegrać.

Higonaifu, Miyamoto Seisakusho:
http://straightrazorplace.com/knives-other-sharp-things/47283-higonokami-traditional-japanese-pocket-knife.html

Przedstawienie legendarnego ronina, Musashi Miyamoto, którego wizerunek wybijany jest na okładzinach Higonaifu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Miyamoto_Musashi_killing_a_giant_nue.jpg

Wydaje się, że umieszczenie ronina na okładzinie Higonaifu nie jest przypadkowe. W Japonii Kokushi byli to urzędnicy zarządzający prowincjami. Najwyższym stopniem Kokushi był Kami (gubernator). Tak więc Hino no Kami znaczy tyle co gubernator prowincji Higo. Tytuł ten miał być przyznawany też wielkim samurajom. W czasach powstania noża Higonokami, zarządcą prefektury Kyoto posiadającym tytuł Higo no Kami był Matsudaira Katamori. Miał on być (z racji na zmiany zachodzące w państwie) ostatnim posiadającym ten tytuł. Tak więc narodziny noża Higonokami to czas w którym funkcja i tytuł Higo no Kami przestawał istnieć.

Ostatni Higo no Kami, Matsudaira Katamori:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/Matudaira_Katamori.jpg

Higonaifu - "nieoficjalne higonokami" - ma wybitego na okładzinach ronina, bezpańskiego samuraja, podczas kiedy oficjalny nóż swą nazwę zawdzięcza samurajom piastującym wysokie stanowisko państwowe.


Jakość Higonokami Motosuke Nagao jest nie najwyższa - zdarzają się błędy przy wszystkich elementach, noże pakowane są w żółto-niebieskie opakowania. Higonaifu Miyamoto Seisakusho są wykonane staranniej, pakowane są w fioletowe kartoniki.Oczywiście na całym świecie powstają inne Higonokami lub noże nimi inspirowane. Na filmie mogliście zobaczyć Neohigonokami wykonane przez Raptorartura, poniżej zdjęcie Higonokami, którego autorem jest Serge Panchenko, Amerykański twórca noży ukraińskiego pochodzenia, tworzący bardzo oryginalne projekty, współpracujący ze Spyderco.

http://sergeknives.com/page20.html

Bibliografia:

http://www.britishblades.com/forums/showthread.php?87498-Higonokami-story
http://www.sword-forum.com/viewtopic.php?f=33&t=10761
http://briangreen.net/2013/07/titanium-higonokami-japanese-pocket-knife.html
http://www.britishblades.com/forums/showthread.php?94750-Higonokami-knife-by-Ichiro-Hattori
http://www.cottonduck.net/Higonokami
http://ja.wikipedia.org/wiki/%E8%82%A5%E5%BE%8C%E5%AE%88
https://thefirstrun.wordpress.com/2012/12/27/archetype-higonokami-folding-knife/
http://edwardkarn.com/19-2/
http://www.concrete-matter.com/blogs/blog/15841025-higonokami-the-little-brother-of-the-katana

3 komentarze:

 1. Bardzo fajnie napisany tekst i szacun za szukanie zdjęc pewnie długo Ci to zajeło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Akurat o zdjęcia bardzo łatwo, ciężko czasami o informacje :) Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Dodałbym, że w tych niepozornych nożykach siedzi często naprawdę topowa stal np. Aogami

  OdpowiedzUsuń