poniedziałek, 23 stycznia 2017

Nowości nożowe 2017

Jesteśmy świeżo po Shot Show, na którym to producenci noży prezentują nowości na dany rok. Zapraszam Was do przeczytania subiektywnego przeglądu tych produktów. Chciałem zacząć od narzekania na to ile kiepskich projektowo modeli jest wprowadzanych, ale stwierdziłem, że nie ma to większego sensu. Postaram się przedstawić te modele, które zapowiadają się interesująco. W przeglądzie znajdziecie też noże, których ogłoszenie zapowiedziano przed Shot Show.

https://en.wikipedia.org/wiki/SHOT_ShowKershaw zalał nas nowymi modelami, oraz nowymi wersjami już dostępnych modeli. Najciekawszym z nich jest chyba model Natrix czyli połączenie produkcyjnego modelu 770 ZT i 777 który w 2011 otrzymał nagrodę Overall Knife Of The Year na Blade Show. Jest tu też odwołanie do modelu Matrix Microtecha, który to był kopią 777 (zainteresowanych tą historią zapraszam do tekstu: http://www.nozosfera.pl/2015/04/zero-tolerance-770-recenzja.html). Całość prezentuje się ciekawie, chociaż bardziej użytkowo byłoby bez tego frezowania w głowni. Jedne co dziwi - 6 lat po sukcesie 777 i po x latach produkcji 770 ktoś wpadł na to, że warto zrobić jego budżetową wersję? Ale w sumie lepiej późno niż wcale :)

https://kershaw.kaiusaltd.com/knives/knife/natrix

Innym ciekawym, prostym, użytkowym modelem jest Dividend, produkowany w USA. Niestety jest to nóż z 420'stki, fajnie byłoby zobaczyć w nim lepszą stal.

https://kershaw.kaiusaltd.com/knives/knife/dividend-gray

Jako ostatnie chciałbym wspomnieć noże robione w kolaboracji z Al Marem. Jest to drugi, po ciągle rozwijanej serii noży projektu Ernesta Emersona, cykl znanych nożowych projektów w wersji "dla mas". Moim zdaniem bez sensu i trochę na siłę umieszczono w tych nożach flippery, ale zapewne i tak znajdą one swoich odbiorców.

https://kershaw.kaiusaltd.com/knives/knife/am-4

Zero Tolerance jakoś mnie nie zachwyciło, chociaż trzeba przyznać, że projekty  Dmitry Sinkevicha: 460 i 850 (we współpracy z Toddem Rexfordem) są intrygujące. Mnie nie zachęcają do rozbicia skarbonki, ale na pewno będę chciał je obejrzeć na żywo.

https://zt.kaiusaltd.com/knives

https://zt.kaiusaltd.com/knives

Benchmade zaprezentowało nowego balisonga z rękojeścimi z jednego kawałka tytanu i sheepsfootową głownią. Mi się podoba, chociaż cena ok 500$ to lekkie szaleństwo.

http://www.benchmade.com/catalog/product/view/_ignore_category/1/id/15751/s/87/

Niewiele tańszy ale również interesujący wydaje się model foldera z axisem z rękojeścią z jednego kawałka tytanu - Benchmade 781. Przypomina trochę Lochsę.

http://www.bladehq.com/item--Benchmade-781-Anthem-AXIS-Lock--51621

Spyderco wprowadziło do oferty Police 4. Użytkowo, ale Policjantka jest jednym z niewielu noży, który liczy się tylko w wersji ze stalowymi okładkami i ostrzem combo lub full serrated. Pisząc na poważnie - ciekawa propozycja dla osób, które szukają czegoś użytkowego z trochę dłuższą głownią.

https://www.knife-depot.com/blog/2017-spyderco-knives/

Jeszcze przed Shot Show, pajęczaki za prezentowali Paramilitary 3. która powinna nazywać się raczej Paramilitary 2 Mini.

https://www.knife-depot.com/blog/2017-spyderco-knives/

Powiększyła się również rodzina Spyderco produkowanych w Chinach: lekko zmodyfikowany Tenek ze stalą  CTS BD1 - model Polestar oraz gruby Spyderco Junior czyli model Efficient.

https://www.knifecenter.com/item/SP220GPGY/spyderco-c220gpgy-polestar-folding-knife-cts-bd1-satin-plain-blade-gray-g10-handles

https://www.knife-depot.com/blog/2017-spyderco-knives/


CRKT wprowadziło do oferty tańszą wersję noża, który otrzymał nagrodę  Most Innovative Imported Design - model Homefront EDC. Ciekawy nóż, tylko czemu użyto stali 1.4116 SS o twardości 55-57 hrc?

https://www.crkt.com/homefront-edc.html

Drugim podobnym modelem, budżetową wersję Hi Jinxa, który dostał Overall Knife of the Year w roku 2014, jest model Hi Jinx Z. Kształt świetny, mały dyskretny klips i... 1.4116 SS 55-57 hrc. Why?

https://www.crkt.com/shop/whats-new/hi-jinx-z.html


Do tego, już z 8Cr13Mov 57-59 hrc modele od znanych nożowników: Aux folder zaprojektowany przez Lucasa Burnle i Vizzle projektu Jespera Voxnaesa.https://www.crkt.com/shop/whats-new/aux-folder.html

https://www.crkt.com/shop/whats-new/vizzle.html


Kizer zaprezentował piękny model Feist, projektu Justina Lundquista. Front flipper, prosty, elegancki kształt, tytanowy frame ze wstawką. Coś pomiędzy Bokerem Excaliburem i Emersonem A-100. Do tej pory miałem do czynienia z kilkoma nożami Kizera - projektowo mnie nie zachwycały, ale były wykonane naprawdę solidnie. Jeśli nóż nie będzie miał jakiś wad, to zdecydowanie ląduje na mojej liście zakupowej.

http://knifenews.com/kizer-megatherium/


Nowości na Shot Show przedstawiono dużo więcej, tu kilka filmów od Blade HQ:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz